autokulcscentrum.hu Tisztázzuk a fogalmakat!

Tisztázzuk a fogalmakat!

Autókulcs fajtái:

Chip (transzponder) nélküli kulcsok

Sima fém, vagy műanyagfejű kulcsok, többnyire csak az autó kinyitására, esetleg a gyújtáskapcsoló elfordítására használhatóak. A motor indítására csak az indításgátló (immobiliser) nélküli, vagy kikapcsolt (inaktívvá tett) indításgátlóval rendelkező autók esetében lehetnek alkalmasak.

Chipfejes (transzponderes) kulcsok

A transponder a kulcs műanyag fejébe van beépítve, észrevétlenül teszi a dolgát. A működéséhez szükséges minimális feszültséget a gyújtáskapcsolónál lévő tekercsen (immogyűrű) átfolyó áram által gerjesztett mágnesen mező indukálja! Elemet nem tartamaz, ezért nincs szükség annak cseréjére!

Amennyiben a transponder hiányzik, nem ad jelet, vagy nem megfelelő jelet ad, a gépkocsi motorja nem indítató! A transponder karbantartást nem igényel!

Kulcs immobiliser chippel

Távirányítós – távadóval kombinált kulcsok

A kulcs fejébe épített elektronika össze van párosítva az autóban lévő vevőegységgel. Amennyiben az érkező jelet a gépkocsi felismeri, és elfogadja, utasítást kap az ajtóban lévő zárrendszer a nyitásra-zárásra, csomagtér nyitásra, vagy egyéb parancs végrahajtására. A távvezérlő működéshez elemet, vagy beépített akkumulátort használnak. Ez utóbbit használat közben az autó feltölti, az elemet viszont időnként cserélni kell! Elemcsere után (néhány típusnál) a távirányítót újra kell szinkronizálni!

Fő részei

  • kulcsház
  • a merev kulcsszár
  • az indításgátló rendszer chipje
  • rádiófrekvenciás, vagy infrás távirányító
Távirányítóval kombinált autókulcs

Bicskakulcs

Távirányítóval kombinált kulcs, behajtható kulcsszárral. Ugyanazt tudja mint a távirányítóval kombinált autókulcs, de a kulcsszár behajtható, majd gombnyomásra kipattan.

Bicskakulcs

A kombinált autókulcs részei:

  • Kulcsszár (toll, penge) – a kulcs fém része, amit a zárba dugunk.
  • Indításgátló chip (transzponder) – ez nem látható, csendben teszi a dolgát. Ha hiányzik, nem indul az autó!
  • Beépített távirányító – Rádiófrekvenciás, vagy infra távadó.
  • Kulcsház

Autókulcs másolás (van működő kulcs)

Az autókulcs MÁSOLÁS azt jelenti, hogy van egy létező, működő példány, amiről másolatot lehet készíteni. (feltéve, hogy a kulcsszár nincs annyira elkopva, eldeformálódva hogy nincs értelme másolni, illetve amennyiben olyan transponder van a kulcsban, ami klónozható)

A kulcsszár „mintáját” egy nyers kulcsszárra másoljuk. A másolat elfordítja a zárakat, de nem indul be az autó, ha indításgátlóval (immobiliserrel) van felszerelve!

Ezután következik az indításgátló rendszer kioldásához való chip elkészítése. Ha van működő kulcs, és a benne lévő chip alkalmas, akkor készülhet másolással (klónozással), ha nem alkalmas akkor az autóhoz való feltanítással (illesztéssel).

Autókulcs készítés (nincs, vagy egyetlen kulcs sem elérhető az autóhoz)

Az autókulcs MÁSOLÁS (lásd feljebb) és KÉSZÍTÉS közötti alapvető különbség az, hogy nincs létező, működő példány, amiről másolatot lehet készíteni.

A kulcsszár „mintáját” nincs miről másolni. Ilyenkor ha rendelkezésre áll az autóhoz gyárilag mellékelt kódkártya, kulcscimke (biléta) az tartalmazza a mechanikus kulcskódot. Ha ez nem áll rendelkezésre, akkor az ajtózár, vagy a gyújtáskapcsoló alapján lehet elkészíteni a kulcsszárat.

Ezután következik az indításgátló rendszer kioldásához való chip elkészítése. Mivel nincs működő kulcs, másolat készítésére nincs lehetőség. Ilyenkor egy megfelelő transpondert kell az autóhoz felprogramozni.

Ehhez szükség van az autó pinkódjára, amit a kódkártya tartalmaz.